Caner Bulut

28 Mayıs 2022

Yatırım almak mı? Aman dikkat!

Son zamanlarda girişimcilerin birçok fon ve yatırım şirketinin peşinden koştuğunu görüyorum. Hatta girişimler daha kurulurken yatırımcı bulmak için gereksiz efor harcıyorlar.

Birçok yatırım haberi paylaşımlarına denk geliyorum. Bunlar çok büyük başarılar gibi konuşuluyor. 

Ben pek öyle olduğunu düşünmüyorum. 

Yatırım alma konusunda aceleci olunmaması gerekiyor.  

Başkalarının paralarını harcayarak iş yapmak risksiz ve kolay görünebilir. Fakat aşağıdaki gibi çok zorluklar var.

  • Kontrolü kaybedersin : Yatırımcının parası ile iş yaparsan, onların sorularına yanıt vermek zorundasın. Kendi işini yapmak için yola çıkmışken, başkalarından emir alıyor olursun. 
  • Aldığın parayı geri vermen gerek : Yatırımcılar kısa süre içerisinde kâr elde etmek isterler, dolayısı ile uzun süreli vizyonlardan pek hoşlanmazlar. Değerli bir ürün yerine şirketin hızlıca parasını büyütmesini beklerler. 
  • Alışkanlık yapar : Başka birinin parasını harcamak kolaydır, dolayısı ile kolayca para biter, yeniden para istemek zorunda kalırsın. Sen istedikçe onlar da şirketinden bir parça daha alırlar.
  • Kötü bir pazarlıktır : Paraya ihtiyacın olduğu zaman, güçsüz bir konumdasın. Dolayısı ile çok ucuza çok büyük şeyler verebilirsin. Yatırımcılar bunun farkındalar. En aza en çok şeyi almak isteyecekler. 
  • Yatırımcı mı müşteri mi? : Yatırımcılar neler istediğinden öte müşterilerin neler istediği önemlidir. Bu bilinci kaybetmemek gerekiyor. 
  • Para bulmak için zaman lazım : Yatırım ve para bulmak için ciddi şekilde zaman harcamak, toplantılara katılmak ve sunumlar yapmak gerekir. Halbuki bu enerjiyi ürüne odaklanarak, iyi bir şeyler ortaya koymaya çalışmak çok daha önemlidir.

Eğer ihtiyacın yoksa değmez. Yatırım alıp işleri terse dönen bir sürü kişi duyuyoruz.

Elimizdeki girişimlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Çünkü iyi şeyler hayatta her zaman elimize geçmez. İyi bir şeyi sattığımızda bir daha aynı başarıyı yakalayabileceğimizin bir garantisi yok. Hatta büyük işler başarıp “exit” yapan birçok girişimci sonraki yeni girişimlerinde başaramıyorlar ve yok oluyorlar. 

İngilizcede bir söz var, çok hoşuma gidiyor.

“Live it or Leave it”

Sevgi ile.