Caner Bulut

01 Eylül 2022

Uzun "yapılacaklar" listeleri

Hepimiz  işlerimizi takip etmek için çeşitli uygulamalar (Notion, Evernote, ToDos v.b.) kullanıyoruz. Peki her şeyi "yapılacaklar" listemize eklemek mantıklı mı?

Bence değil.

Uzun bir "yapılacaklar" listen varsa burada bir sorun var demektir. 

Listendeki tüm işleri en son ne zaman tamamlandın? Bu mümkün değil çünkü her gün bu listeye yeni şeyler eklenir. Liste bir süre sonra kontrolden çıkar. Uzun bir listen olduğunu görüp, işlerin hepsini bitiremediğinde motivasyonunu kaybedersin. 

Nasıl daha verimli bir şekilde işleri takip edebilirim diye bir süredir düşünüyorum. 

Öncelikle işlerini takip etmek için bir çok uygulama var. Bu uygulamalarda işlerini önceliklendirebilir, günlere atayabilir, etiketler ile takip etmeye çalışabilirsin. Bunlar sadece şekil olarak kendini iyi hissetmeni sağlar. Uygulamaların içerisinde kaybolmaman gerekiyor. 

Bir kaç tavsiye verebilirim.

  • İki listen olsun. Birincisinde sadece o gün yapılması gereken önemli işleri tut, ikinci listende takip etmek istediğin tüm işleri tutabilirsin. 
  • Küçük bir listedeki tüm işleri bitirdiğinde motive olursun. Bu seni mutlu eder.
  • Küçük bir listedeki işler bittikçe ilerlediğini fark edersin. Üretkenliğin artar.
  • İşleri önceliklendirme ile uğraşma. En önemli işini listenin en üstüne koy. İlk önemli iş bittiğinde ikinci işin artık önemli işin olur zaten.
  • Büyük işleri küçük parçalara böl, parça parça hallet.

Hatta burada daha ileri giden yöntemler mevcut. Ivy Lee’nin önerdiği bir metot var. Diyor ki: "Her güne sadece 6 önemli iş koyun." Merak edenler için link burada

Verimli çalışmak için sadelik önemli. 

Sevgi ile.