Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Uzaktan çalışma, hepimizin devamlı duyduğu ama bir sürü uygulamaya geçiremediği çalışma yöntemlerinden birisi. 

Ben kendi girişimlerimde her zaman uzaktan çalışma yöntemlerini arayan birisi olarak pandemi döneminde bunu uzun süre deneyim etmekten büyük şekilde memnun oldum. Ve bu yazımda uzaktan çalışmanın bana ve ekiplerime kattığı faydalarını paylaşmak istedim. Bu yazımı faydali bilgiler buldukça geliştireceğim. 

Sadeleşme odaklanmaya büyük katkı sağlar, Kriz Zamanında Dijital Sadeleşme isimli blog yazısınıda incelemenizi öneriyorum. 

Uzaktan Çalışma

Dünya’da öyle başarılı girişimler varki 15’den fazla ülkede, 300 çalışanı bulunuyor ama fiziki bir ofisleri yok!

1. Verimlilik Artışı

Her gün işe git, işten gel ile yaklaşık 2 saat kaybeden birisi olarak, bu yükten kurtulmak beni ciddi şekilde rahatlattı. Günde 2 saatini yollarda kaybetmek yerine, insan kendisine, ailesine ve sağlığına daha çok vakit ayırabiliyor. İstanbul gibi bir metropolde sanırım herkes benim gibi trafikten şikayetçidir. 

Benzer durum müşterilerimiz, iş ortaklarımız ile olan toplantılarda da söz konusu. Bir toplantıya gitmek için erkenden çıkmanız, trafiği çekmeniz ve tekrar evinize veya ofisinize geri dönmeniz gerekiyor. Buda verimsiz şekilde geçilmiş bir sürü zaman demek oluyor.

Ama şimdi video konferans araçları ile bir tık ile istediğiniz kişilere çok kolay şekilde ulaşabiliyorsunuz ve kimse yollarda çile çekmek zorunda kalmıyor. Toplantı ne zaman biter trafiğe kalmadan çıkabilirmiyim gibi endişelerden kurtuluyorsunuz. 
 

“Üretkenliğin artışı refahı arttırmanın tek yoludur.”

 

Evet bu kadar evde kapalı kalmak güzel değil, hepimiz çok sıkıldık ama uzaktan çalışma verimlilik için bence çok değerli bir model. Pandemi sonrasındaki zamanlarda bu yönteme geçişler hızlanacaktır.

Bu yöntemi iyi kullanan girişimcilerin ve girişimlerin daha başarılı olacağına eminim. 

2. Kendine Zaman Yaratma

Pandemi öncesi o kadar yoğun bir tempo ile çalışıyorduk ki, durup ne yapıyorum ben, nereye gidiyorum gibi kendimize sorular soracak zamanı bulamıyor idik. Bu dönemde bir soluklanıp, neleri neden yaptığımızı sorgulama fırsatı yakaladık.  

Kişisel olarak her zaman bir rutin geliştirmeye çalışan, iş dışında da kişisel gelişim aktivitelerinde bulunmak isteyen birisi olarak, yoğun iş gündeminden ötürü bunları devamlı aksatıyor idim. Zaman bulamamak bir bahane olmamalı belki ama bir gününüz diğer gününüze uymaz ise rutin geliştirmek sorun olabilir.

Uzaktan çalışma ile eğer iş saatlerinizi kontrol edebilirseniz, size bir sürü zaman kalıyor. Bu zamanları okuyarak, spor yaparak yada yeni şeyler öğrenerek geçebilirsiniz. Kendinize ve ailenize ayırabileceğiniz zamanı bulabilirsiniz.

3. Sonuç Odaklı Çalışma

Uzaktan çalışmanın verimliliğini artırdığından bahsetmiş idim, bunun yanında artık şu saatte işe gel, bu saatte git gibi kısıtlardan da kurtulduğumuz bir döneme giriyoruz. 

Girişimcilerin artık almak istedikleri sonuçları doğru şekilde tanımlamaları ve çıktıya odaklanmaları gerekiyor. Eğer istedikleri zamanda istedikleri sonuçları alabiliyor iseler, işe kaçta başlandı kaçta bitirildi gibi fizilksel sınırlardan kurtulmuş olunuyor. İsterse 2-3 gün çalışılmış olsun istenen sonuç alınırsa başarılı demektir.
 

"Çok çalışmak değil, verimli ve planlı çalışmak önemli"
 

Takımınız ile planlı şekilde çalışabilmek için Asana, Trello, Wrike, Basecamp v.b. benzeri proje yönetim sistemleri, Skype, Slack v.b. ortak çalışma uygulamaları bulunuyor. Zoom, Google Meet, Skype v.b. video konferans uygulamaları ile de hızlıca toplantılarını sanal ortamda yapabilir, istediğiniz sonuçlara ulaşmak için çalışabilirsiniz.

4. Yeni Yeteneklere Erişim

Uzaktan çalışmanın getirdiği diğer bir fayda coğrafi kısıtlamadan kurtulmak. Eskiden örneğin ofisiniz İstanbul Anadolu yakasında ise potansiyel çalışanlarınızın ofisinize yakın olmasını isterdiniz. 

Ancak artık Dünya’nın herhangi bir yerinden bir kişiyi ekibinize dahil edebilirsiniz. Ortak çalışma teknolojileri ile verimli bir çalışma yürütebilirsiniz.

Yetenek bulma bakımından daha geniş bir fırsata kavuşmuş olduk. Eğer etkili şekilde kullanılabilir ise girişimlere ve takımlara çok büyük katkıları olacaktır. Çalışanlar içinde aynı şey geçerlidir, Dünya’nın herhangi bir yerindeki bir firmada pozisyon alabilir ve çalışabilirler. 

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.