Caner Bulut

20 Ekim 2022

Toplantı bataklığı

Girişimcinin zamanını en çok çalan şeylerden birisi toplantılar. Amacı olmayan her türlü toplantıdan olabildiğince uzak durmak gerek. Çözümleri oluşturmak için çalışmak gerekir, toplantılar sadece problemleri konuşmak için var. Bir toplantıya başladığınızda o başka bir toplantı doğurur, oda başka bir toplantı. Bu böyle uzar gider.

Toplantıları TV programlarına benzetiyorum. En kısa toplantılar 45 dakika ya da 1 saat olarak planlanıyor. 5 dakika süren bir toplantıya denk gelemezsin. Oysa eğer bir toplantı amacını 5 dakika içerisinde gerçekleştiriyor ise yeterlidir. Gereksiz yere zaman harcamak doğru değil. Toplantıları olabildiğince kısa tutmak lazım. 

Bir diğer sorun ise toplantıya katılan kişiler ile ilgili. 

Gerçekten toplantıya 10 kişi katılmak zorunda mı? En az kişi ile bu toplantıda istenene ulaşamaz mısın? Bir sorunu çözmek için 10 saatlik bir efor kaybetmeye gerçekten değer mi? 

Bence kesinlikle değmez.

Argenova’da olabildiğince yazılı iletişim ile sorunları çözmek konusunda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Discord üzerinden hızlıca kararları alıp ilerliyoruz. Problemler belli ise onları konuşmak yerine onları çözmek için aksiyon almayı daha çok seviyoruz. 

Eğer gerçekten toplanmak gerekiyor ise;

  • Bir zamanlayıcı koy, zaman bittiğinde toplantıyı bitir. 
  • Mümkün oldukça az kişiyi toplantıya çağır.
  • Toplantı ajandan net olsun.
  • Problemi doğru şekilde tanımla ve kök nedeni bul.
  • Toplantıyı net bir çözüm ve çözümden sorumlu birini seçerek bitir.

Sevgi ile.