Caner Bulut

16 Kasım 2022

Takım her şeydir

İyi bir lideri tanımlayan en önemli şey nedir diye sorsalar, takımıdır derim. 

Başarıya giden yolun, takım olabilmekten geçtiğini düşünüyorum. Eğer iyi bir takımın yoksa gidebileceğin yol kısadır, keyifsizdir. Sevinçler ve başarılar ekipçe kutlanabiliyorsa daha keyifli hale gelir. Başarı herkese mal edilebiliyorsa güzeldir.

Anlayışın hakim olduğu bir atmosfer yaratmanın ekip olabilmenin önemli yapı taşlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Eğer ekip içinden birisinin bir sorunu varsa onu anlamaya çalışmak, ona destek olmak gerek. 

Kurumsal firmalarda gördüğüm en büyük problem; çözüme odaklanmak yerine soruna odaklanmak. Sorunu büyütmenin doğru olduğunu sanmaları en büyük hataları. Mailler, toplantılar, mutsuz ekipler, mutsuz yöneticiler, kalitesi düşük işler. 

Girişimcinin bu tuzağa düşmemesi gerekir.

Sorunu görmemezlikten gelemeyiz tabiki ama sorunu büyütmeye, çözüm yerine sorunu konuşmaya gerek yok bence. Sorun varsa çözüme odaklanıp, çözüp geçmek gerekiyor. Bunu yaparken de anlayışlı olmak, herkesi kazanmak önemli. Sonuçta eğlendiğimiz bir ortam yoksa yapılan işin de bir anlamı yok. 

Zaman zaman takım içerisinde moral bozuklukları, yanlış anlaşılmalar olacaktır. Ama birisi düştüğünde diğerleri onu toparlamalıdır. Ekip içerisinde güven ortamı olursa herkes sorununu kolayca ifade edebilecektir. 

Steve Jobs diyor ki;

“Hepimiz gerçekliği sembol isimlere indirgemeye bayılırız ama süpermenin modası geçeli çok oldu. Dikkate değer bir başarı elde etmek ancak ekip işidir.”

Sevgi ile.