Caner Bulut

24 Aralık 2022

OpenAI Point-E ile 3D Modelleme

Yapay Zeka dünyasında her geçen gün yeni şeyler duyuyoruz. Yapay Zeka dünyasını kasıp kavuracak yeni adımlardan birisi 3D model üreticilerini etkileyecek. Open AI, 3D nesne oluşturabilen açık kaynaklı Point-E platformunu duyurdu.

Point-E Nedir?

Gelliştirilen teknolojinin adındaki E harfi “efficiency” kelimesini temsil ediyor. Çünkü Point-E ile çok kısa sürede 3D modeller üretmek mümkün oluyor. Yapay Zeka 3D modelleri çizerken point adı verilen noktalar kullanıyor. Bu nokta bulutları ile bir 3D model üretmek çok daha kolay olabiliyor. Bu Point-E’nin tek kısıtı.

Open AI Point-E

Bu sınırlamayı aşmak için Point-E ekibi, Point-E'nin nokta bulutlarını ağlara dönüştürmek için ek bir yapay zeka sistemi eğitti.

Point-E yazdığınız metne göre 3D model üretebilirken, bir görselden de 3D model üretebilir. Yapay Zeka sözcükler ve görsel kavramlar arasındaki ilişkileri anlamak için eğitildi. OpenAI araştırmacıları Yapay Zeka ne kadar eğitilir ise o kadar etkili çizimler yapabileceğini belirtiyor. Teknoloji şu anda çok başarılı denemez, ama önceki teknolojilere göre en iyi seviyede olduğu belirtiliyor.

OpenAI araştırmacıları, Point-E'nin nokta bulutlarının, örneğin 3D baskı yoluyla gerçek dünyadaki nesneleri üretmek için kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Teknoloji biraz daha gelişirse animasyon ve oyun sektörü için de devrim niteliğinde gelişmeler olabilir.

Uygulamayı buradan test edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

3D modelleme yapmak ciddi zaman ve sistem kaynağı ister. Eğer Point-E bunu çözebilir ise bu zorluklar ortadan kalkacaktır. Bu da üretim, animasyon, oyun ve daha bir çok sektörde daha hızlı ve kaliteli ürünler ortaya çıkacağı anlamına geliyor.

Ama teknoloji kötü amaçlar için kullanılıp istenmeyen şeylerin de modelleri yapılmaya çalışılabilir. Nasıl ki Yapay Zeka filigranları ile bir text içeriğin Yapay Zeka tarafından üretildiği doğrulanmak isteniyor ise bu tehlike için de benzer teknolojileri geliştirmek gerekecektir.