Caner Bulut

11 Haziran 2022

Öğretmek fark yaratır

Reklamlar verebilir, satış elemanları kiralayabilir, etkinliklere sponsor olabilirsin. Rakiplerin de aynı şeyleri kolaylıkla yapıyor. Peki aynı şeyleri yaparak nasıl farklı olabilirsin? 

Rakiplerden daha fazla etkinlik, daha fazla sponsorluk ya da daha fazla satış yapmak için sistem bizi çaba harcamaya zorlar.  

“Ancak büyük pazarlama yatırımları yaparsan başarılı olursun” inanışının hatalı olduğunu düşünüyorum. 

İnsanların gelişmesine katkı sağlamak en iyi pazarlama yöntemi bence. Çünkü onlara yeni şeyler öğretirsek onların saygılarını ve bağlılıklarını kazanırız. Her iki tarafın da faydasına bir şeyler olur. 

Bir banner ile insanların dikkatlerini çekmek yerine onlara bir şeyler katarak daha güçlü bağlantılar kurmanın yollarını aramak gerekiyor. 

Argenova’da ve Girin’de öğrendiklerimizi ve yaşadıklarımızı insanlara anlatmayı seviyoruz. Onların gelişmesine katkı sağlamak için aşağıdaki gibi bazı aktivitelerimiz var. 

Birkaç fikir;

  • Argenova Blog : Teknik anlamda bir çok içerik üretiyoruz. İnsanlar yeni içeriklere erişmek için devamlı sitemizi ve içeriklerimizi ziyaret ediyorlar. Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. 
  • Harika Yazılımcı Discord Sunucusu : Yaklaşık 2000 yazılımcının oluşturduğu bir topluluğumuz var. Onlara katkı sağlamak için sunucumuzu devamlı geliştiriyoruz. 
  • Argenova Staj Kampları : Her yıl en az 20 üniversite öğrencisinden oluşan bir gruba mentorluk ediyoruz. 
  • Gönüllü Üniversite Etkinlikleri : Girişimcilik ve mühendislik deneyimlerimizi paylaşmayı seviyoruz. 

Girişimlerimiz küçük olabilir. Büyük firmalarla mücadele edebilmenin tek yolu, öğrendiklerini öğretmekten ve paylaşmaktan geçer. Büyük firmalar futbol maçlarına reklam verebilir, sen veremezsin. Ama sen insanlara bir şeyler öğretebilirsin, büyük firmalar ise gizliliğe olan takıntıları yüzünden bunu yapamazlar. 

Bilgiyi paylaşmak güven yaratır, güven ise fark.

Sevgi ile.