Caner Bulut

15 Aralık 2022

Öğrenci etkinlikleri

Öğrencilerle bir araya gelmenin, onlarla deneyimlerimizi paylaşmanın hem onlara hem de geleceğe büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Eğer onlar kendilerine güvenebilirlerse bir çok şey farklı olacak.

Son bir hafta içerisinde iki öğrenci etkinliğine katılım şansım oldu. Onların kaygılarını, gelecek hakkındaki fikirlerini dinleyince ne kadar yalnız kaldıklarına anladım.

Bu gerçekten üzücü.

Girişimcilerin sadece kendileri için çalışmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer girişimci başarılı bir organizasyon kurabildi ise, deneyimleri ile kendinden sonra gelecek olanlara ilham verebilmeli. Bunu yapabilmek için de gelen davetleri geri çevirmemeli ve öğrencilerle olabildiğince yakın olmalı.

Tek başına paranın ya da konumun bir şey ifade ettiğini düşünmüyorum. Eğer daha iyi bir gelecek istiyor isek deneyimlerimizi paylaşmak, ilham vermek zorundayız.

Etkinliklerde şunu gördüm, mühendislik hakkında, girişimcilik anlamında öğrenciler kulaktan duyma şeylere inanmış durumdalar. Gerçek hayat deneyimleri onların yollarını daha doğru bulabilmesi için çok gerekli.

Öğrencilerin genel soruları şu şekilde;

  • Teknik gelişim (yazılım, mühendislik v.b.)
  • Zaman yönetimi
  • Kariyer planlama
  • Kişisel gelişim
  • Ülke ve gelecek

Bu sorulara cevap vermek için hepimiz sahaya inmeliyiz.

Onlara umut ve ilham vermeliyiz.

Çok sevdiğim bir söz var.

“Umut yolcusu yorulmaz.”

Sevgi ile.