Odaklanmayı Arttırmanın 13 Yolu

Odaklanmayı Arttırmanın 13 Yolu

Birçoğumuz stresli zamanlarda sağlıklı kalmak ve odaklanmak için fikirlere sahibizdir, ama bu yazıda ben odaklanmanızı beslemek, motivasyonunuzu arttırmak için 13 yöntem paylaşacağım. 

Odaklanma ile ilgili yazmış olduğum Gerekli Olan Şeye Nasıl Odaklanırız isimli yazıyıda incelemenizi öneririm.

Bu konuların hepsi tek başına bir blog yazısı olabilir, ama kısaca bunları listelemek istedir. Bunlardan uygulamadıklarınız varsa mutlaka uygulama listenize almanızı öneriyorum.

1.Eğlence

Son araştırmalara göre, eğlenceli bir ortam, daha mutlu ve daha memnun çalışanlar anlamına geliyor. Çalıştığımız ortam motivasyonumuzu doğrudan etkiliyor. Çalıştığınız ortam eviniz yada ofisiniz olabilir, eğer ortam içerisinde eğleniyorsanız bu işinizi ve yaratıcılığınızı pozitif yönden etkileyecektir.

2.Müzik

En iyi satış alanlarının oynatma listelerine para yatırması, alışveriş yapanların ruh halini ve satın alma davranışlarını etkileyecek bir deneyim sağlaması sürpriz olmamalıdır. Araştırmalar şarkı sözü içermeyen müziklerin (enstrümantal v.b.) odaklanmaya daha yardımcı olduğunu söylemişlerdir.

3.Meditasyon

Yapılan araştırmalar meditasyonun yaşama olumlu katkıda bulunabileceğini kanıtlamaktadır. Meditasyon sadece kişisel zihinsel sağlığa fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sosyal ilişkileri de etkileyebilir, rol çatışmalarını hafifletebilir ve örgütsel yenilikçilik ve gelişime fayda sağlayabilir.

4.Görselleştirme

Görselleştirme, beyninize başarıya giden bir yol haritası vermek için kullanabileceğiniz güçlü bir günlük uygulamadır. Çalışmalar, beynin gerçek bir hafıza ile hayal edilen bir hafıza arasında ayrım yapamayacağını göstermiştir. 

5.Oruç Tutma

Oruç tutmanın sindirim sistemlerini ve vücudun dolaşım sistemini rahatlattığı bilinen bir gerçektir. Vücudunuz rahatladığında, gereksiz yiyecekler için mideniz bir sürü enerji harcamadığında daha iyi odaklanma, daha dinç olma gibi bir çok ek faydayı yakalayabilirsiniz.

6.Çevrimdışı Olmak

Bir konu üzerinde çalışırken odaklanmanızı bozacak en büyük etkenlerden birisi cep telefonundur. Gerekirse internetinizi kesin, hatta telefonunuzu kapatın yada odadan dışarda bırakın. İşinizi bitirene kadar telefonunuzu elinize almayın. Çünkü telefondan okuyacağınız bir mesaj, sosyal medya uygulamalarında göreceğiniz bir gönderi sizi işinizden uzun bir süre alıkoyabilir. 

7. Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmanın odaklanmaya ve yaratıcılığa katkı sağladığını savunan bir çok araştırma bulmak mümkündür. Dilimizde de sıkça kullandığımız “Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur” sözü çok doğrudur. 

8. Kısa Uyku

Annelerimiz çok haklı idi, uyuklamak bizim için iyidir. Saat 13.00-15.00 arasında 20 dakikalık bir uyku odaklanma seviyemizi geri kazanmamıza yardımcı olur, daha performanslı çalışmamızı sağlar.

9. Soğuk Duş

Birçoğumuz için, soğuk bir duş çok itici gelebilir, ancak hastalıktan kurtulmak, gün boyu zinde ve enerjik hissetmek için gereklidir.

10. Enerji Verici Gıdalar

Yapılan araştırmalara göre, günlük diyetinize belirli yiyecekleri dahil etmek kalbinize, kan damarlarınıza ve beyninize yardımcı olabilir. Kuruyemişler, kahve, çay ve meyveler performansınıza katkı sağlayabilir.

11. Vitamin Desteği

Ne kadar düzenli beslenirsek beslenelim mutlaka vitamin düzeyimizi takip etmemiz ve eksik olanları dışardan ilave olarak almamız gerekiyor. Vitamin desteği odaklanma ve performans için gereklidir. 

12. Gece Uykusu

İyi bir gece uykusu, sonraki gününün iyi geçeceğinin garantisidir. Gece uykusunu kaliteli uyuyabilmek için odanın çok sıcak ve soğuk olmaması, karanlık olması, yatmadan önce dijital ekranlardan uzaklaşmak, alkol ve kahve almamak gibi önlemler alınabilir. 

13. Kitap Okumak

Düzenli kitap okumak odaklanmanıza yardımcı olur. Kitabın akışını takip edebilmek, bölünmeden ilerleyebilmek bir odaklanma egzersizidir. Ayrıca kitaplardan öğreneceğimiz yeni bilgiler iş yapış şekillerimizi değiştireceği için yaratıcılığımızı ve üretkenliğimizi de artıracaktır. 

Sizin de aklınıza gelen ve listeye eklemek istediğiniz şeyler var ise yoruma ekleyebilirsiniz. 

 

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.