Kriz Zamanında Dijital Sadeleşme

Kriz Zamanında Dijital Sadeleşme

Kriz süresiz olarak devam ederken, dijital olarak sadeleşmenin yollarını arıyorum. Artık insanlarla yüz yüze etkileşime geçemediğime göre, profesyonel çalışma hayatımın dışındaki normal ekran karşısında kaldığım sürenin artığının bilincindeyim.

Bunu nasıl aza indirebilirim konusunda bir kaç deneyimimi paylaşmak istedim.

Aşağıda son zamanlarda uyguladığım bir kaç yöntemi sizinle paylaşmak istedim, sizinde var ise yorum olarak eklerseniz listeyi geliştirebiliriz.

  • Tüm uygulamalar için tüm iPhone bildirimlerini kapatın. İzin verilen tek bildirim: metinler ve çağrılar. Bu kadar. Slack ve Gmail bildirimlerimi kaldırmak beni epey rahatlattı.
  • Normal çalışma saatleri dışındaki tüm saatler için Rahatsız Etmeyin’i açın ve sık kullanılanlardan çağrılara izin ver özelliğini etkinleştirin. Gereksiz telefon çağrılarından kurtulmuş olursunuz.
  • Haberler uygulaması gibi dikkat dağıtıcı uygulamaları kaldırın. Kendimizi kriz ile ilgili bir sürü haber okurken bulabiliriz, buda bizim verimliliğimizi azaltacaktır.
  • Mail kutunuzu gerekli olmadığı sürelerde kapalı tutun, tam bir konuya odaklanmış iken gelecek bir mailin dikkatinizi dağıtmasını engellemek gerekiyor.
  • Mac’imde Dock’u otomatik olarak gizleyip göster özelliğini kullanıyorum. Bu şekilde beni rahatsız eden diğer uygulamalar gözümün önünden gitmiş oluyor. Dock’unuzu sade tutmakta önemli.
  • Bir belge üzerinde çalışırsam, uygulamayı tam ekran olarak kullanıyorum. Buda diğer gereksiz tüm şeylerden kendimi soyutlamama yardımcı oluyor.
  • Yakın zamanda daha fazla odaklanmak için WIFI’ımın bağlantısını kesmeye başladım. Üzerinde çalıştığım işi bitirdikten sonra ihtiyacım var ise WIFI’yı yeniden aktif ediyorum.
  • Eş zamanlı bir sürü işi yapmak yerine, her seferinde sadece bir iş üzerinde çalışıyorum. Bu beni daha üretken yapıyor. Toplamda ekran başında daha az zaman harcamış oluyorsunuz.
  • Çalışmaya başlamadan önce iyi bir plan yapmak çok önemlidir. İşleri sıraya koymak ve en önemli işe odaklanmak önemlidir. Böylece gün sonunda önemli işleri bitirdiğiniz için daha huzurlu hissedersiniz.

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.