Caner Bulut

24 Kasım 2022

Hız her şeyi değiştirir

İnsanlara en hızlı şekilde dönebilmek müşteri ilişkilerindeki en önemli unsurdur. Kötü bir durum bile olsa  eğer çok hızlı şekilde çözüm üretebiliyorsan, kötü durumu pozitife çevirmek mümkündür. 

Kaplumbağa ve tavşan hikayesini biliriz. Tavşan uyuyakalır, kaplumbağa pes etmez ve yarışı kazanır. Bu metafor müşteri hizmetlerinde geçersizdir. Tavşanın uyuyakalmaması ve hızlıca yarışı bitirmesi gerekiyor.

Bir girişimi, diğerlerinden ayıran en önemli şeyin sundukları teknolojiden öte, müşterilerine ne kadar hızlı döndükleri olduğuna inanıyorum. Bir mail gönderip günlerce cevap beklediğin oldu mu hiç? Kesinlikle çok kötü bir his. Bunu ürünümüzü kullanan kimseye yaşatmamamız gerekir. 

Müşteriler sert bir tonda arayabilir, direk isminle hitap edebilirler ya da istemediğin şeyler söyleyebilirler ama elinden geleni yaptığına inandıklarında düşünceleri tamamen değişecek, olumsuz başlayan bir iletişim olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır. Hatta sana ve ürüne güvenleri artacaktır. 

Tek ihtiyacımız olan samimi iletişim ve hızdır. 

Müşterilerimizi sıcak bir şekilde karşılamalı, sorunları ile yakından ilgilenmeliyiz. Onları dinlediğimizi onlara hissettirmemiz gerekir. Hatta eğer sorun ile ilgili bir bilgimiz olmasa bile araştıracağım, döneceğim deyip, dönüşü hızlıca yapmak gerekir.

Hız derken kaliteden ödün verelim demiyorum ama ne olursa olsun hızlı olunması gerekiyor.

Hız ve iletişimin olduğu yerde bereket vardır. 

Sevgi ile.