Caner Bulut

10 Ağustos 2022

Girişiminin kölesi olma

Kendimizi işimize adadığımızda tüm detaylara hakim olmak, her şeyi kontrol altında tutmak için oldukça fazla efor harcıyoruz. Peki bu kadar efor harcamak, ya da her şeyin içine dahil olmaya çalışmak başarıyı getir mi?

Getirmeyeceği kesin. 

Girişim büyüdükçe çözülmesi gereken bir çok konu (finans, ekip, yatırımlar ve fırsatlar gibi) oluyor. Hepsi için de ciddi şekilde çalışman, toplantılara ve tüm kararlara dahil olman gerekiyor. Sonra durup baktığında ufak tefek şeylerle zamanını bitirmiş oluyorsun. 

Girişimcinin, girişiminin kölesi olmaması gerekir. 

Girişimcinin yeni fikirlere açık, detayların içinde kaybolmamış ve fırsatları fark edebilir olması gerekir. Çünkü ancak girişimci, girişimini bir sonraki adıma taşıyabilir. Bunun için de girişimcinin düşünmeye ayırabileceği zamanı olmalıdır. 

Peki bu zamanı nasıl oluştururuz?

Sıkı bir çalışma disiplini oluşturmak gerekiyor. Girişimcinin kendisine ayıracağı zamanı belirlemesi, onu koruması ve hiç bir şeyin onu bozmasına izin vermemesi gerekli. Hatta diğer tüm işlerini ona göre düzenlemeli. Anlık krizler, toplantılar, acil talepler, plansız telefon görüşmeleri gibi şeyler girişimciyi yönetmemeli.

Çünkü en büyük kaynak zaman, onu da doğru şeylere harcamak lazım.

Sevgi ile.