Caner Bulut

07 Temmuz 2022

Girişimci, disiplinli olmalı

Girişimciyi, olimpiyatlara hazırlanan sporculara benzetiyorum. 

Yarışmaya hazırlanmak için sporcular birçok şeyi terk etmek zorundalar. Mesela zararlı yiyeceklerden kaçınmak, geceleri dışarı çıkmamak, sabahları erken kalkmak gibi disiplinleri yerine getirmeleri gerekiyor.

Bunun için de ciddi bir dönüşüm gerekir. Profesyonel bir sporcu ile amatör bir sporcuyu birbirinden ayıran bu kararlılıktır. 

Eğer girişimci olmak istiyorsan dönüşüme açık olman gerekiyor. Belirli bir disiplin içerisine girmen, birçok kötü alışkanlıktan kaçınman gerek. 

Birkaç tanesi;

  • Şikayet etmeyi bırak: İçinde bulunduğun durumun sorumluluğunu tamamen kabul etmen gerekiyor. Birilerini ya da bir şeyleri suçlamak hiç bir şey kazandırmaz.
  • Negatif insanlardan uzak dur: Her zaman bir şeylerden şikayetçi insanlardan olabildiğince uzak kalmalısın. Motivasyonunu kimsenin düşürmesine izin verme. 
  • Sosyal medyadan uzak dur: Olabildiğince sosyal medyadan uzak kalmalısın. Sosyal medya çok düzensiz bir veri sunar. Günlük motivasyonunu sosyal medyada göreceğin saçma bir şey yüzünden kaybedebilirsin. 
  • Erken kalk: Erken kalkan yol alır. Erken kalkmak için erken yatmak gerekir. Gece gündüz çalışıyorum önermesi sağlıklı bir yaşam için doğru değildir. 
  • Hayır demeyi öğren: En değerli şeyin zamanın. Planını bozacak her şeye hayır demeyi öğrenmen gerekiyor.
  • Yemene dikkat et: Yediğimiz yemekler ile günlük enerji seviyemiz arasında ciddi bir ilişki vardır. Enerjiyi korumak için doğru beslenmek gerekir. 
  • Sağlığına dikkat et: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlığına iyi bakarsan daha uzun bir yol gidebilirsin. Sağlıklı olursan yaptığın işten daha çok keyif alırsın. Sağlık olmadan hiç bir şeyin anlamı kalmaz. 

Kısacası disipline girmen gerekiyor. Girişimci gibi yaşamaz isen, girişimci olamazsın. 

Sevgi ile.