Gerekli Olan Şeye Nasıl Odaklanırız?

Gerekli Olan Şeye Nasıl Odaklanırız?

Bir hikaye bir çok söze bedeldir. Kısa bir hikaye ile başlamak isterim.

Bisiklet ile okula gelen bir grup öğrenciyi aynı zamanda okulda toplamak istediğimizi düşünelim. Bisikletçilerden kimisi hızlı, kimisi yavaş olabilir. Bu durumda öğrencilerden kimisi okula erken gelirken kimisi geç gelecektir. Ve genelde ilk gelen ve son gelen kişiler aynı olacaktır.

Eğer tüm öğrencilerin aynı zamanda okulda olmasını istiyor isek en yavaş olan bisikletçiyi en öne koyarak diğer öğrencilerin onu geçmeden takip etmesini sağlayarak bunu başarabiliriz. Ama bu durumda da elimizde hepsi geç kalmış bir öğrenci grubumuz olacaktır.

Odaklanma

En yavaş öğrenciyi hızlandırır isek genel olarak tüm takımın okula geliş sürelerini iyileştirebiliriz.

Girişimlerde de, şirketler de durum aynı şekildedir, şirketin tüm alanlarında geliştirmelere gitmek yerine sistemi en çok yavaşlatan süreci bulup onu iyileştirerek daha büyük fayda sağlamak mümkündür. Bir alandaki iyileştirmeleri tamamladıktan sonra bir sonraki tıkanan noktayı bulup ona odaklanmak doğru yöntemdir.

Her şeyi doğru yapmaya çalışmak değil, önem taşıyan şeyleri doğru yapmak değerlidir.

Günü kazanmak!

Sabah uyandığımızda bugün neler yapacağım karmaşasından kurtulmanın en etkili yolu bir önceki gece yapılan planlamadır. Uzun uzadıya yapılacaklar listesi yapmaktan bahsetmiyorum. Kısaca önemli başlıkları yazmamız yeterli olacaktır.

Konular sıcak iken bir sonraki gün nelerin yapılacağını bir yere not etmek, bizi akşam bir daha bu şeyleri düşünmekten yada unutmamak için efor harcamaktan kurtarır.

Ama sadece planlamak yetmez.

İşleri önceliklendirmek çok önemli. Her günün mutlaka bir kazanımı olmalıdır. Yarını kazanılmış saymak için neleri başarmanız gerekir sorusu kritik. İşlerimizi buna göre sıralamamız gerekir.
 

Günü kazanmamın yolu en önemli şeyi yaparak güne başlamaktır.
 

Önemli işleri asla sonraya bırakmamak gerekir. İnsan doğası gereği kolay işleri yapmaya yatkındır. Gelen bir e-postaya yanıt vermek, bir whatsApp grubunda gelen soruları yanıtlamak yada bir telefon konuşması yapmak gibi şeyler sizi önemli işten uzaklaştırmamalıdır.

Dikkatimizin dağılmasını önlemek için çalıştığımız süreler boyunca bölünmemek, anlamı daha az olan işler nedeni ile duraksamamak çok önemli. O nedenle çalışırken olabildiğince bölücü etkilerden uzak kalmak gerekiyor. Cep telefonu, mailler, sosyal medya günümüzde en ciddi dikkat dağıtıcı teknolojilerdir.

Eğer en önemli şeyi günün başında tamamlayabilir, yada ilerleme kaydedebilir isek, diğer daha az önemli şeyleri yaparken daha rahat, daha stressiz olabiliriz.

En önemli işi tamamladıktan sonra gelecek olan acil bir telefon yada mail sizi günü kazanmaktan alıkoymamış olur.

Sabahlar bir girişimcinin her şeyidir.

Önemsiz şeyler için harcamayın.

Aileyi kazanmak !

Eğer günü kazandı isek, akşamları evde çalışmak zorunda kalmayız. Ve evde iken enerjimiz ve keyfimiz yerinde olur.

İnsalar günlerini verimsiz geçirdikleri için yorgun ve keyifsiz olurlar.

3 yaşında kız çocuğunu kaybeden bir babadan bahsedilir, bu adam tatilde çektiği videoları izleyerek yaşadıkları güzel günleri özlemle anıyor.
Videoları izleyince şunu anlıyor; keşke aman o manzarayı çekeyim, aman bunu kaçırmayım diye telaşla geçirdikleri zamanları çocukları ile geçirebilselerdi !

Hayatta asıl önemli olan şeyi kaçırmayalım. Anı yaşamalı, ailemize odaklanmalı, onlarla kaliteli zamanlar geçirmeliyiz.

İşimizi eve taşımamalı, evde iken bilgisayarlarımızı kapatmalı, maillerimizi unutmalı, sosyal medya ve televizyondan uzak durmalıyız.

Çocuklarımız ve eşimiz ile zamanın tadını çıkarmalıyız.

Ve sahip olduklarımız için şükür etmeyi unutmamalıyız.

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.