Caner Bulut

30 Haziran 2022

"Exit" yapmak için girişim kurulmaz

Son zamanlarda hem yatırımcılar hem de girişimciler hızlıca girişimlerini "exit" yapmak peşindeler. Girişimleri abartalım, süsleyelim ve birilerine satalım bakışı doğru değildir.

Eğer bir girişimi, satmak için kuruyorsanız doğru başlamamışsınız demektir. Amacınız; bir sorunu çözebilmek, müşterileriniz için bir değer yaratmak ve insanların sevdiği bir marka oluşturabilmek olmalıdır. Yatırımcıların da bu bakış açısına sahip girişimcilere yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. 

Son zamanlarda girişimcilerin 2-3 yıl içerisinde "exit" yapacağım gibi iddialı sözlerini sıkça duyuyorum. Bu şekilde başlayan bir girişimci değer üretmek için değil, para kazanmak için gelmiştir ve genelde de bu tür girişimler "fail" eder.

Girişimcinin bir vizyonu, bir hayali olmalıdır. Ekibini belirli değerler etrafında toplamış olması gerekir. Sadece para için girişimini ve ekibini satacak kişiler nasıl bir güven ortamı oluşturabilir?

Eğer başarılı bir girişiminiz varsa kendi kaynaklarınızla gidebildiğiniz kadar gitmelisiniz ve onu satmaktan kaçınmalısınız. Türkiye’de "exit" yapmış girişimcilere bakarsanız, biraz dinlendikten sonra yeni bir girişimle karşınıza yeniden çıkarlar. Ama genellikle yeni girişimlerinde eski başarılarını yakalayamazlar.

Elinizde başarılı bir iş varsa ona sahip çıkın. 

Çünkü güzel şeyler nadirdir, bir daha elinize geçmeyebilir. 

Sevgi ile.