Dijital Tarım Nedir?

Dijital Tarım Nedir?

Pandemi sürecinde devletimizin de dijital tarım alanında birçok yenilikçi projeleri oldu. Adını her yerde duyduğumuz dijital tarım nedir konusunu bu yazımda detaylı şekilde inceledim.

Dijital tarım teknolojik imkanları kullanarak ekimin yapılacağı tarlanın ekim ve hasad zaman hesaplamaları, dinamik tarımsal süreçler, hava durumu tahminleri, toprak kalitesi, gerekli işçi sayısı ve maaliyeti hakkında çiftçilere gerçek zamanlı bilgiyi önceden sağlayabilen genel konseptin adıdır. 

Pandemi Döneminde Dünya’da Tarım

Dünya’da pandemi, deprem yada ne olursa olsun tarım yada gıda maddesine olan bağımlılık asla azalmamaktadır. Örneğin koronavirüs pandemisine rağmen, dünya genelinde gıda üretimi ve tedariki çoğunlukla sınırsız olarak devam etmiştir.

Dijital Tarım

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) geçtiğimiz günlerde hükümetlerin kriz sırasında koruma önlemlerinin dünya çapında gıda kıtlığı ile sonuçlanabileceği konusunda uyarmış idi. Hükümetler pandemi nedeni ile yurtdışına verdikleri yada aldıkları gıda maddelerini durdurunca, devletler ihtiyacı olan gıda maddelerini bulmakta zorlandılar. 

Bununla birlikte, bu virüs - ve gelecekte COVID-19 veya diğer salgın hastalıkların salgınları - gıda tedarikinde yer alan işgücünü karantinaya sokması veya zorlaması durumunda küresel gıda güvenliğini zayıflatabilir. Eğer tarım için çalışacak iş gücü bulunamaz hale gelir ise bu ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Tarımdaki insan gücü gıda güvenliğinin en savunmasız tarafıdır. 

Gıda güvenliğine yönelik bu tehdit, çiftçileri ve gıda üreticilerini yeni teknolojilerin, özellikle de otomasyon çözümlerinin benimsenmesini hızlandırmaya teşvik etmelidir. Hatta devletler bile kendi tarım stratejilerini yeniden gözden geçirmek, dışa olan bağımlılığı azaltmak ve yerel üretimleri artırmak için çalışmalar başlatmışlardır. 

Dijital Tarım Çözümleri

Bu riskleri en aza indirmek için anahtar gene teknolojidedir. Dijital tarım çözümleri ile insan gücüne olan bağlılık azaltılabileceği gibi, tarım arazilerinin daha verimli kullanılması sağlanarak yurtdışı bağımlılığı azalacaktır. 

Türkiye’nin mutlaka iyi bir dijital tarım ekosistemi oluşturması, burada başarılı girişimler üretmesi ve bu girişimleri desteklemesi gerekiyor. Gelecek dönemde dijital tarım alanındaki girişimlerin büyük başarılar yakalayacağını düşünüyorum. Burada teknoloji girişimcileri ve yatırımcılarına da büyük görevler düşüyor. Türkiye tarım teknolojileri geliştirmek için harika bir konuma sahip.

İsrail dijital tarım konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. İnsan gücüne olan ihtiyacı %50 azaltıkları biliniyor, 380 dijital tarım alanında uzmanlaşmış firması ile bir çok yatırımı çekebilmiş durumda. 

Örnek vermek gerekir ise; Skyx ve Tevel gibi robot şirketleri, bugün birçok çiftçilik gerektiren püskürtme veya hasat yapmak için dron sürüleri gönderiyor. Beewise gibi şirketler, aksi takdirde insan gözetimi ve müdahalesini gerektiren otonom kovan yetiştiriciliği ile tozlaşma ve arı sağlığını garanti ediyor. SeeTree gibi karar destek şirketleri, çiftçilere bitkileri hakkında geniş kapsamlı bilgi vermek için algılama tabanlı istihbarat platformlarını kullanıyor. 

Sonuç Olarak

Pandemi hepimize tarım konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Bu alanda mutlaka teknolojinin getirdiği nimetleri doğru şekilde kullanmak, insan gücünü azaltarak makine gücü ve otomasyon teknolojileri ile verimliliği artırmamız gerekiyor. 

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de ve dünyada tarım alanında bir çok başarılı girişimin ses getireceğini düşünüyorum. 
 

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.