Caner Bulut

21 Temmuz 2022

Az, çoktan iyidir

Zamanım yok, param yok, deneyimim yok gibi şikayetleri bırakmak gerekiyor. 

Bunlar eksiklik değildir. Hatta esneklik getirir. Kısıtların olması eldeki ile en iyisini yapman için seni zorlar. Düşünce tarzını değiştirmeye iter.  

Bir çok ünlü girişimcinin bir süre işlerini bırakarak uzak yolculuklara çıktığını sıkça duyarız. Bunun nedeni üstlerindeki yüklerden, fazla olan şeylerden kurtulmaktır. Sadeleşmek üretmek için büyük fayda sağlar. Sadeleşmek için de bazı şeyleri azaltmak gerekir. 

Tanınmayan bir girişimci olman bir avantajdır, bir çok hata ve fikri kimse duymadan deneyebilirsin. Ama tanınmış bir kişi hata yaptığında hatasından dönmesi kolay değildir. 

Ün, para ya da mal varlığı bir sürü yük getirir ve esnekliğini elinden alır. Artık bir karar alırken bu şeylerin etkisinde kalırsın. Yeni bir fikri denemek için zamanın olmaz, çılgın bir şey denemeye cesaret edemezsin. 

Daha fazla kazandım, daha rahat yaşayayım diyen girişimci bir süre sonra rekabetten kopar. Girişimcinin, odağını dağıtmadan hedefine kilitlenmesi gerekiyor. Geri kalan her şeye kulaklarını tıkamalıdır. 

Steve Jobs’un “Stay hungry, stay foolish” demesi bundandır. Girişimci itibar kaygısından kurtulmalıdır. 

"Şu yok, bu yok" diye şikayet etmeyelim, belki olmaması daha iyidir.  

Sevgi ile.